«Ґендерне бюджетування»: що це таке і чому воно важливе
17 березня в Університеті ДФС України відбувся науково-практичний семінар на тему «Суть та принципи ґендерно-орієнтованого бюджетування».
У ході семінару, який був організований та проведений на базі ННІ фінансів, банківської справи командою проекту «Ґендерне бюджетування в Україні» у складі керівника Майі Босніч та національного експерту – Оксани Цюпи. Гості розповіли про проект «Ґендерно-орієнтоване бюджетування в Україні», його основні принципи та завдання. Також було проаналізовано питання ґендерної рівності в Україні та метод ґендерно-орієнтованого бюджетування, як один із найефективніших сучасних способів врахування та забезпечення потреб людей, різних не лише за статтю, але й віком та місцем проживанням, в умовах обмежених фінансових ресурсів. Розглянуто компоненти ґендерного бюджетування, питання ґендерного моніторингу та аналізу.
Ґендерно-орієнтоване бюджетування (ҐОБ) – визнаний у всьому світі ефективний інструмент досягнення ґендерної рівності, який сприяє підвищенню ефективності використання бюджетних коштів.
Маючи досвід європейських країн, можемо стверджувати, що формування бюджету з урахуванням ґендерних особливостей робить його прозорим, гроші витрачаються ефективно, послуги отримують усі соціальні та ґендерні групи. Про це розповідала Майя Босніч. «Чому важливе ґендерне бюджетування? Тому що ця тема робить бюджет прозорим, розкриває його – хто ж отримує гроші. А ці гроші – гроші всіх нас, – зауважила пані Босніч.
ҐОБ поєднує два процеси, не пов’язані між собою: забезпечення ґендерної рівності і управління державними фінансами. З одного боку, заходи із забезпечення ґендерної рівності переважно відносять до сфери захисту прав людини. З іншого боку, управління державними фінансами часто сприймається як суто технічний процес розподілу фінансових ресурсів, в тому числі і через бюджет. Ґендерно-орієнтоване бюджетування поєднує ці процеси та засвідчує той факт, що принципи ґендерної рівності можуть і повинні бути включені у бюджетний процес. У такий спосіб, бюджет складається із врахуванням потреб усіх споживачів: чоловіків і жінок, хлопчиків та дівчаток. Ґендерно-орієнтовані бюджети є бюджетами, які відповідають реальним потребам суспільства.
Після закінчення виступу експертів, між учасниками заходу відбулася змістовна та цікава дискусія, під час якої гості відповіли на запитання аудиторії, а науковці, викладачі та студенти, в свою чергу, висловлювали власні думки з даної проблеми. Окрім того, під час семінару експерти поділиться досвідом інших країн та вже наявним досвідом України у цій царині.