top of page

Дізнаймося, що таке ГРИП?


Все частіше, за останній місяць ми бачимо і чуємо про такі поняття, як грипп, профілактика, карантин, бачимо на вулицях нашого міста людей в медичних масках .Так дізнаймося, що таке ГРИП?

Грип (фр. Grippe, від нього. Grippen – «схопити», «різко стиснути») – гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. Входить в групу гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Періодично поширюється у вигляді епідемій і пандемій. В даний час виявлено понад 2000 варіантів вірусу грипу, що розрізняються між собою антигенним спектром. За оцінками ВООЗ, від усіх варіантів вірусу під час сезонних епідемій у світі щороку помирають від 250 до 500 тис. чоловік (більшість з них старше 65 років), в деякі роки число смертей може сягати мільйона.

Нерідко словом «грип» в побуті також називають будь-яке гостре респіраторне захворювання (ГРВІ), що помилково, через те, що крім гриппу тепер описано ще понад 200 видів інших респіраторних вірусів (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальних віруси та ін.). Що викликають грипоподібні захворювання у людини.

Для профілактики грипу Центри з контролю і профілактиці захворювань рекомендують вакцинувати всіх осіб старше 6 місяців (особливо що входять до груп ризику), застосовувати засоби індивідуального захисту, скоротити контакти з хворими, застосовувати противірусні препарати за призначенням лікаря.

У багатьох європейських мовах грип називають «інфлюенцою» (італ. Influenza – «вплив»), назва, свого часу виникла в Римі в середині 18-го століття завдяки потенційній вірулентності зараження, яке впливає на здорове населення.

Вірус гриппу

незвичайними для вірусів властивостями вірусу грипу є фрагментарність геному і мінливість білків.У цих білків може відбуватися різка зміна властивостей – антигенний зрушення – що приводить до появи форми вірусу, що викликає пандемію, а у цієї нової форми, чи відродилася старої форми вірусу може відбуватися повільне зміна властивостей – антигенний дрейф – сприяє продовженню епідемії.

Поширення

До грипу сприйнятливі всі вікові категорії людей. Джерелом інфекції є хвора людина з явною або прихованою формою хвороби, що виділяє вірус з кашлем, чханням і т.д. Хворий заразний з перших годин захворювання і до 5-7-го дня хвороби. Характеризується аерозольним (вдихання найдрібніших крапель слини, слизу, які містять вірус грипу) механізмом передачі, надзвичайно швидким розповсюдженням у вигляді епідемій і пандемій. Епідемії грипу, викликані серотипом А, виникають приблизно кожні 2-3 роки, а викликані серотипом В - кожні 4-6 років. Серотип С не викликає епідемій, тільки одиничні спалахи у дітей і ослаблених людей. У вигляді епідемій зустрічається частіше в осінньо-зимовий період. Згідно з дослідженням фінських фахівців, проведеного університетом ОУЛУ спільно з дослідницьким центром біомедицини та Відомством охорони здоров'я і соціального розвитку THL ,ризик епідемій є найбільш високим при температурі від +5 до -5, коли зменшення вологості повітря створює сприятливі умови для проникнення вірусів в людський організм, в силу охолодження і сухості дихальних шляхів. Періодичність епідемій пов'язана з частою зміною антигенної структури вірусу при перебуванні його в природних умовах. Групами високого ризику вважаються діти, люди похилого віку, вагітні жінки, люди з хронічними хворобами серця, легенів.

Розвиток хвороби

Вхідними воротами для вірусу грипу є клітини миготливого епітелію верхніх дихальних шляхів – носа, трахеї, бронхів. У цих клітинах вірус розмножується і призводить до їх руйнування і загибелі. Цим пояснюється роздратування верхніх дихальних шляхів кашель, чхання, набряк слизової носа. Проникаючи в кров і викликаючи веремії, вірус безпосередньо, токсична дія, що виявляється у вигляді підвищення температури, ознобу, головного болю. Крім того, вірус підвищує судинну проникність. Може викликати пригнічення захисних систем організму ,що обумовлює приєднання вторинної інфекції та ускладнення.

Клінічна картина

Симптоми грипу не є специфічними, тобто без особливих лабораторних досліджень (виділення вірусу з мазків горла, пряма і непряма імунофлуоресценція на мазках епітелію слизової оболонки носа, серологічний тест на наявність антитіл в крові ) неможливо напевно відрізнити грип від інших ГРВІ. На практиці діагноз «грип» встановлюється на підставі лише епідемічних даних, коли спостерігається підвищення захворюваності на ГРВІ серед населення даної місцевості. На відміну від інших ГРВІ, для грипу існує етіотропна терапія, і специфічна профілактика – вакцинація.

Інкубаційний період може коливатися від декількох годин до 3 днів, зазвичай 1-2 дні. Важкість захворювання варіює від легких до важких форм. Деякі автори вказують, що Типова грипозна інфекція починається зазвичай з різкого підйому температури тіла (до 38 C - 40 C), яка супроводжується звичайними симптомами інтоксикації: ознобом, болями в м'язах, головним болем, почуттям втоми тримається 3-4 дня. Виділень з носа, як правило, немає, навпаки, є виражене відчуття сухості в носі та роті. Зазвичай з'являється сухий, напружений кашель, що супроводжується болем за грудиною. При перебігу ці симптоми зберігаються 3-5 днів, і хворий одужує, але кілька днів зберігається почуття вираженої втоми, особливо у літніх хворих. При важких формах грипу розвивається судинний колапс, набряк мозку, геморагічний синдром, приєднуються вторинні бактеріальні ускладнення. Клінічні ознаки при об'єктивному дослідженні не виражені – тільки гіперемія і набряк слизової, блідість шкіри, склери. Слід сказати, що грип становить велику небезпеку через розвиток серйозних ускладнень, особливо у дітей, літніх і ослаблених хворих.

Ускладнення гриппу

Частота виникнення ускладнень захворювання відносно невелика, але в разі їх розвитку вони можуть становити значну небезпеку для здоров'я хворого. Середньо-важкі, важкі форми грипу, можуть бути причиною серйозних ускладнень. Причинами виникнення ускладнень при грипі можуть бути такі особливості інфекційного процесу: вірус грипу має виражену дію, здатний пригнічувати імунітет, руйнує тканинні бар'єри.

Розрізняють декілька основних видів ускладнень при грипі:

Легеневі: бактеріальна пневмонія, геморагічна пневмонія, формування абсцесу легені, гострий респіраторний дистрес-синдром.

Позалегеневого: бактеріальні риніти, отити, трахеїти, вірусний енцефаліт, менінгіт, неврит, ураження печінки синдром Рея, міокардит, шок.

Найчастіше летальні випадки при грипі спостерігаються серед дітей молодше 2 років і літніх людей старше 65 років.

Лікування

Вперше вакцинація проти вірусу була розроблена на початку сорокових і випробувана на солдатах, які воювали у Другій світовій війні. До останнього часу лікування було зазвичай симптоматичне, у вигляді жарознижувальних, відхаркувальних, і протикашльових засобів, а також вітаміни, особливо вітамін С у великих дозах. ЦКЗ рекомендує пацієнтам спокій ,достатню кількість рідини ,уникати паління і спиртних напоїв. Ускладнений грип не лікують антибіотиками, оскільки антибіотиками лікують тільки бактеріальні інфекції (до яких грип не відноситься).

У зв'язку з поширеністю вірусу в зимовий час, спостереження за ним ВООЗ проводить з травня по серпень в південному, а з листопада по березень в північній півкулі, і будує прогноз поширення вірусу в наступному півріччі.

Передбачається, що противірусні препарати, що діють на ту чи іншу фазу розвитку вірусної інфекції in vitro, здатні показати ефективність і in vivo, особливо – як профілактичний засіб. В цілому, початок лікування противірусними препаратами повинно бути розпочато ще до виникнення клінічних проявів грипу, більш пізній початок приймання практично є неефективним.

Симптоматичне лікування

Для полегшення носового дихання застосовують судинозвужувальні засоби. Однак багато подібні засоби сушать і руйнують слизову. Велика розмаїтість безрецептурних препаратів «від застуди та грипу», пропонованих практично всіма великими фірмами, не діють на віруси, не скорочують термін хвороби. Це всілякі комбінації жарознижувальних, відхаркувальних, антигістамінних препаратів, вітамінів, які трохи полегшують стан хворих, але не мають доведеної ефективності протии грипу. Реклама подібних препаратів зазвичай включає обережні твердження щодо ефективності, наприклад, засіб рекламується не як «препарат від застуди», а як «використовується при застуді».

Профілактика ускладнень

Важливим моментом, що дозволяє знизити ризик ускладнень, є дотримання режиму при захворюванні і зниження навантажень.

Діагностика грипу є типовою для клінічної картини: при різкому підвищенні температури необхідно відразу ж звернутися до лікаря. Візит до лікаря дозволить оперативно визначити ризик появи можливих бактеріальних ускладнень. При діагностиці грипу величезна увага приділяється повторним підвищенням температури, зокрема при різкому, а також при посиленні кашлю ,загального погіршення самопочуття після починається поліпшення – як правило, при грипі подібні явища з'являються на 4-5-й день захворювання.

Профілактика захворювання

Перше і найважливіше правило: При перших ознаках захворювання потрібно звернутися до лікаря.Не можна займатися самолікуванням і як кажуть «переносити хворобу на ногах».

Профілактика грипу та ГРВІ складається загалом оздоровленні, зміцненні організму, що стимуляції імунітету шляхом загартовування, занять фізкультурою на свіжому повітрі, лижами, катанням на ковзанах, плаванням, вживанням повноцінної, багатою вітамінами їжі, тож під кінець зими й початку весни – поміркованого кількості вітамінних препаратів, краще природного походження.

У розпал інфекції рекомендується обмежити відвідання масових заходів, особливо у закритих приміщеннях, уникати занадто тісного контакту з хворими, якнайчастіше мити руки. Ті ж правила слід дотримуватись і хворим: взяти лікарняний лист, не відвідувати масові заходи, прагнути якнайменше користуватися громадського транспорту, уникати тісного контакту здоровими, носити марлеву пов'язку.

Бережіть себе! І будьте здорові!


ВИБІР РЕДАКТОРА
СВІЖІ НОВИНИ
АРХІВ
bottom of page